Kierunkowskazy na rondach - Jak jedziesz...?! Odc. 5

Jak jedziesz... 08.01.2015
Czy przy wjeżdżaniu na rondo potrzebujemy kierunkowskazu? Jak zachować się na małych rondach? I w jakich sytuacjach użycie lewego kierunkowskazu na rondzie jest uzasadnione? O kierunkowskazach użytych przy przejazdach przez ronda opowiadamy w piątym odcinku "Jak jedziesz".

Komentarze

Lewy kierunkowskaz jest wymagany na skrzyżowaniu gdzie są dwie możliwości jazdy i gdzie dochodzi do zmiany pasa ruchu. Taką sytuację mamy przed zjazdem z 'ronda' gdzie pas zewnętrzny się rozwidla a przy braku prawej linii krawędziowej jezdni ronda tamże, przebieg tego pasa jest wzdłuż prawego krawężnika. Oddalając się od krawężnika (z zamiarem kontynuacji jazdy wokół wyspy) - dochodzi do zmiany pasa ruchu, więc tam lewy kierunkowskaz jest oczywistością, wymaganą przepisem prawa.
09.07.2015 18:50 ben
debilizm do potęgi z kierunkami w lewo !! walczycie tylko po to aby przez ronda na wprost jechać bez zatrzymywania się ja to bym jeszcze znak stopu postawił aby każdy stanął przed tym rondem a nie wyścigi kto pierwszy na nie wiedzie
29.06.2015 13:58 rondel
a jak małe rondo i nasyp ? też mam migać lewym jak ten z na przeciwka i tak mnie nie widzi ?
26.06.2015 15:02 piotr
kiedyś na tvn był taki program o L i Bercik mówi do kobity zawracamy na rondzie a ona lewy kierunek i pod prąd tak samo i w tym przypadku rondo ruch okrężny jaki lewy kierunek ludzie ????? a co jak przed rondem jest skręt i dróżka w lewo ?
26.06.2015 14:48 piotr
Owszem, owszem! W powyższych sytuacjach (rodzajach rond) jak najbardziej uzasadnione jest użycie kierunkowskazu lewego (uwaga nie jestem instruktorem tylko zwykłym kierowcą) i dodałbym do tej grupy ronda z więcej niż jednym pasem ruchu (2-3-...itd. - czytaj mają tym samym dużą średnicę) na, których jadąc w lewo (np. 3 zjazd) włączam na początku kierunkowskaz lewy aby zasygnalizować zmianę pasa ruchu bliżej środka ronda, po czym mijając drugi zjazd sygnalizuję prawym "kierunkiem" chęć zjazdu w 3 zjazd ( ten typ jest w: Siedlce woj. mazowieckie, ul. Henryka Sienkiewicza @ Jana Kilińskiego). Natomiast nie sygnalizuję zamiaru jazdy w lewo na rondzie gdzie jest wysoki nasyp (tak, że samochody na przeciwko się nie widzą) i jeden pas ruchu ( taki typ jest w Sokołów Podlaski woj. mazowieckie, na ul. Wolności @ Marszałka Józefa Piłsudskiego) Polecam Street View. Nie raz miałem sytuację, że ktoś jedzie z lewym kierunkiem a skręca przede mną w prawo ( a ja czekam jak ten c... na weselu). Pozdrawiam!
31.05.2015 0:02 Irognia
Ale syf, po co migać lewym kierunkiem na rondzie? Co to ma dać tym, którzy chcą wjechać na rondo? Nie migając żadnym kierunkiem pokazujemy, że jesteśmy na rondzie i jedziemy według strzałek na znaku C12 więc jeżeli ktoś chce wjechać i widzi auto, że jedzie bez kierunkowskazu to znaczy, że jedzie po rondzie i z niego nie zjeżdża! Po co dodatkowo migać lewym? Które to jest lewo i dla kogo? Nie da się obserwować każdego uczestnika ruchu na rondzie kiedy i z jakiego kierunku wjechał więc sygnalizowanie w lewo może wprowadzić w błąd bo akurat u jest jego lewo i zjedzie a nie za 2 wyjazdy.
23.04.2015 19:48 feba
Przed skrzyżowaniem jedzie się droga na wprost, więc zgodnie z polskim prawem prawą stroną jezdni. Jeżeli na "skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nakazanym znakami C-12", o którym jest mowa w art. 24.7 ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie można nigdzie skręcić oraz POJECHAĆ NA WPROST DO PRZECIWLEGŁEGO ZJAZDU, bo obowiązuje nakaz jazdy dookoła wyspy lub placu. Nie wybiera się więc pasa ruchu, lecz, jeżeli warunki ruchu na to pozwalają, wjeżdża się prawym pasem drogi dojazdowej na zewnętrzny (nie prawy) pas ruchu biegnący okrężnie dookoła wyspy lub placu, bez potrzeby zmiany pasa i włączania kierunkowskazów. Pas wewnętrzny (nie lewy) służy tylko do wyprzedzania i omijania innych kierujących. W Polsce i Europie, wg wytycznych krajowych, buduje się obecnie głównie mini-ronda oraz niewielkie (do ok.60 m średnicy) ronda o obowiązującym na nich "ruchu okrężnym wg znaku C-12", na których (jeżeli mają dwa pasy ruchu), co do zasady, należy jechać tak, jak gdyby miały tylko jeden pas ruchu. Wyprzedzać powinno się wyjatkowo, a na "semi-dwupasowych" (bez wyznaczonych pasów ruchu) robić to wolno tylko pasem wewnętrznym. To na skrzyżowaniach typu rondo o strzałkach kierunkowych na wlotach pasy ruchu prowadzą na wprost do zjazdów i wtedy mamy skrety w lewo, w prawo i jazdę na wprost dowolnym (jeśli znaki nie mówią inaczej) pasem ruchu. Nie są to jednak "skrzyżowania o ruchu okrężnym" wg art. 24.7 ustawy i na nich, jeśli nie sa kierowane, nie wolno wyprzedzać.
29.01.2015 13:43 Ryszard Roman Dobrowolski
Ale prowadzący mówi o włączaniu kierunku przed dojazdem do rada. I ma całkowitą racje, że jak ktoś włącza lewy to wszyscy wiedzą że nie pojedzie na wprost. Nie było, że jak jedzie na wprost to ma nie włączać. Tyle napisałeś ale nie obejrzałeś ze zrozumieniem.
09.01.2015 22:58 Boski
Mini rondo - zwykłe kierunkowe skrzyżowanie opisane w art. 2.10 ustawy PRD, tyle tylko, że z wyspa na środku, dodajmy z wyspą przejezdną tylko dla tylnych osi długich pojazdów, na którym znakami C-12 ustawodawca NAKAZAŁ RUCH OKRĘŻNY. Bzdurą jest twierdzenie prowadzącego, że jak kierujący jadący z przeciwległych wlotów nie mają włączonych kierunkowskazów informują, że jadą na wprost do przeciwległych wylotów. Tak by było gdyby przed sobą nie mieli znaków C-12. Jednak te znaki stoją i NAKAZUJĄ RUCH OKRĘŻNY. Jeśli tak, to brak włączonych kierunkowskazów oznacza, że będą poruszać się okrężnie, a chcąc opuścić skrzyżowanie włączą prawy kierunkowskaz i skręcą w drogę zjazdową. Jak może być w Polsce normalnie skoro specjalista od BRD nie zna zasady istniejącej na świecie nieprzerwanie od ponad 100 lat. *** Przy okazji wyjaśniam, że we Francji, Szwajcarii czy we Włoszech można spotkać jadących wewnętrznym pasem ruchu z włączonym zwyczajowo lewym kierunkowskazem, nie dlatego, że sygnalizują zamiar skrętu w lewo, lecz by upewnić jadącego po prawej stronie, że może ich bezpiecznie na skrzyżowaniu wyprzedzić z prawej strony. Najpierw trzeba jednak znać ustawowe zasady by potem świadomie stosować te zwyczajowe. W Niemczech, Czechach, Austrii itd. włączenie lewego kierunkowskazu, jeśli nie jest sygnalizowaniem zamiaru zmiany pasa ruchu, jest karane mandatem i punktami karnymi. Tu warto dodać, bo Szczecin leży blisko Niemiec, że w Niemczech pierwszeństwo ma wjeżdżający na wolny pas ruchu z LEWEJ strony, a nie tak jak u nas z prawej.
09.01.2015 16:49 Ryszard Roman Dobrowolski
Tutaj to już niestety wymysły Pana instruktora a nie zasady opisane prawem. Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w rozumieniu znaku C-12 pasy ruchu biegną jedynie okrężnie to kontynuowanie nimi jazdy na wprost nie powoduje zmiany kierunku jazdy, gdyż jadąc okrężnie nigdzie się nie skręca. Wjazd zawsze bez włączonego kierunkowskazu! Kierujący oczekujący na wjazd ma przed sobą znak C-12 więc wie, że z mocy nakazu ruch odbywa się bez zmiany pasa ruchu jedynie okrężnie, więc wie, że jadący bez włączonego kierunkowskazu porusza się okrężnie, a każdy zjazd to obowiązkowo sygnalizowany skręt w prawo. To jet ideą tej organizacji ruchu w odróżnieniu do sytuacji kiedy ruch jest kierunkowy i kierunki ruchu się przecinają. Jadący na wprost do zjazdu nie ma włączonych kierunkowskazów i jadący na wprost z drogi poprzecznej też. Zjazdy tych kierujących nie wymagają włączania kierunkowskazów, co może okazać się niebezpieczne. Na skrzyżowaniu o nakazanym znakami C-1`2 ruchu okrężnym nie ma skrętów w lewo, a wszystkie pojazdy są w ruchu okrężnym jadąc równolegle obok siebie bez włączonych kierunkowskazów. Zjazd to wcześniej prawy kierunkowskaz i skręt w prawo. Na pierwszym filmie było normalnie, a teraz jakieś pozaustawowe wymysły. Pasy ruchu z woli ustawodawcy i dyspozycji znaku biegną jedynie okrężne, a cała reszta to ustawa. Tam nie ma mowy o tym, że jadąc wyznaczonym pasem ruchu zmienia się kierunek jazdy. Nie zmienia się go nawet jak się zmieni go na pas biegnący obok. Dlaczego jak coś jest genialnie proste i obowiązuje od ponad 100 lat w Polsce trzeba wymysleć jakieś pozaustawowe bzdury. W Czechach i w Niemczech, by nie szukać daleko znaki C01 i 215 są wprost odpowiednikami zbnaku D,3 wg Konwencji i naszego znaku C-12, a tam wprost zapisano, po nowelizacji przepisów w 2006 roku, że zabrania się włączania kierunkowskazów przed wjazdem na neutralne kierunkowo skrzyżowanie o nakazanym ruchu okrężnym.
09.01.2015 16:28 Ryszard Roman Dobrowolski
Skomentuj