Jak jedziesz...?! - Ronda - Szczecin

Jak jedziesz... 04.09.2014
Kto ma pierwszeństwo? Ja czy tramwaj? Jak zjeżdżać z ronda? Ile pasów jest na jezdni, która prowadzi do ronda na pl. Grunwaldzkim? Jak jeździć przez ronda? Zobacz pierwszy odcinek naszego nowego cyklu "Jak jedziesz...?!".

Komentarze

Panie Piotrze proszę o odpowiedz: jadą dwa lub trzy samochody po rondzie (zależy ile jest pasów) i wszystkie skręcają w prawo i co mają się przepychać i wjeżdżać tylko prawym pasem ? Czy mogą równolegle wjechać każdy swoim pasem na odpowiedni pas w ulicę ?
05.03.2015 1:53 Aro
Z tym trzecim pasem przed rondem to się uśmiałam. Ostatnio politycy puszką farby "wybudowali" kilometry dróg rowerowych, a teraz nowy pomysł - ""poszerzanie" ulic z dwu pasmowych na trzy, no tym razem nawet na farbie zaoszczędzą :) Hasła wyborcze za 4 lata- poszyrzyliśmy X ulic w Szczecinie :)
11.11.2014 22:09 Daga
Hmmm, a błedy i tak się pojawiły... Wbrew powszechnej opinii to osoby wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo :) Jednak przed 99% rond stoi znak "ustąp pierwszeństwa", gdy tego znaku nie bedzie to pierwszeństwo ma wjeżdzający na rondo. No i z ta szerokością ulicy... to namalowane pasy są wyznacznikiem ilości pasów na jezdni, a nie szerokośc tych pasów. Taka interpretacja przepisów (mieszczą się dwa samochody, wiec mamy dwa pasy)mogłaby spowodować niejedno zamieszanie na niejednym skrzyżowaniu. Gdyby tak było to drogowcy po prostu domalowaliby ten kawałek linii... A co do puszczania wjeżdżającego tramwaju to przepraszam- trochę kultury - w godzinach szczytu żaden tramwaj nie wjechałby na rondo - no chyba, że rozpędzony ;) I przydałoby się karanie kierowców tych prawopasmowych na rondach, to przez nich sa największe korki, trafia mnie, jak nie mogę zjechać z lewego pasa, bo jedzie taki osioł dookoła i blokuje drogi zjazdowe. A po za tym to od nas zależy jak przyjemnie się jeździ, przepisy przepisami, trochę kultury, wpuszczenie kogoś z dojazdowej nikomu nie zaszkodzi, a wszystkim żyje się łatwiej... do zobaczenia na drodze..
09.11.2014 20:52 Dobi
OK. Autor wie, w odróżnieniu od autorów książek dla kierowców (Próchniewicz, Drexler), na czym polega "nakazany ruch okrężny". Jedna uwaga. Pasów ruchu się nie wyznacza wcale albo wyznacza się wszystkie. Przed wjazdem powinna być zatem jeszcze jedna linia ciągła. Wjazd na skrzyżowanie jest kontynuacją jazdy na wprost, więc należy wjechać na pas ronda odpowiedni do pasa na drodze wjazdowej.
30.10.2014 19:25 Ryszard
Tom- specjalista..... ha ha ha.. chłopaku. znak koniec parkingu musi być ustawiony w odległości nie mniejszej niż 10 metrów przed przejściem aby taki TOM nie parkował w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem.... a ustawienie tego znaku wynika z tego właśnie artykułu ... bo dla ciebie specjalnie powiem raz jeszcze: jeżeli takiego znaku nie będzie to kierowcy nie będą przestrzegać zakazu parkowania w określonej odległości. ... rozumiesz ? czy nie bardzo ?? aby egzekwować zakaz należy określić miejsce gdzie parkowanie jest dozwolone a gdzie nie... i to gdzie w tym wypadku NIE wynika z art 49... ty jesteś specjalistą za to :-)
25.09.2014 21:09 mario
Pytania i odpowiedzi tutaj - http://www.wszczecinie.tv/jak_jedziesz_pytania_i_odpowiedzi,292.html
22.09.2014 21:12 wSzczecinie.tv
Wow! Mój ulubiony instruktor! Aż przypomniały mi się dawne czasy... Taki misio ale bardzo dobrze uczy wszystkiego! ;)
16.09.2014 15:34 Kasieq
mario, pieprzysz bzdurki. Parking kończy się nie ze względu na zakaz wynikający z Art.49 tylko ze ZNAKU Koniec Parkingu, który tam stoi. Jak widać sam jesteś "specjalistą" i nie wiesz, że zakaz nie obowiązuje w miejscach, gdzie miejsca parkingowe są wyznaczone.
15.09.2014 19:48 Tom
1. znaków się nie słucha tylko do nich stosuje, bez względu jaki to uczestnik ruchu 2.w jaki sposób panie mądraliński wszedłeś na centralną część Placu Szarych Szeregów skoro nie ma tam przejścia dla pieszych ? 3. Jeśli już tam wszedłeś to przy jakichkolwiek czynnościach obowiązuje Cię kamizelka odblaskowa...tyczy się to również zbierania części pojazdów po kolizji 4. Jeśli już uważasz się za fachowca to tłumacząc komukolwiek cokolwiek wypowiadaj się fachowo- pojazdy jeżdżące po rondzie czy poruszające się po rondzie. 5 Kolego tu popisałeś się najbardziej.... koniec parkingu skośnego u zbiegu ulic Jana Pawła II i Plac Grunwaldzki nie kończy się w związku z faktem iż jest to pas dla pojazdów skręcających w pierwszą prawą czyli ulicę Piłsudskiego tylko dla tego że przepis ART 49 & 1 pp 1 mówi o tym że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych jest ZABRONIONE ! więc jak to się mówi ...zaistniałeś w necie i czekam na kolejne wystąpienie .... specjalisto :-)
12.09.2014 21:38 mario
Mój instruktor z przed 3 lat!! Super! Bardzo cisną ale na golisza mi powiedział egzaminu autor że ktoś mnie dobrze przygotował ;) Dziękuję panu!
11.09.2014 0:28 Asia W.
Warto przypomnieć o wiezdzie z dwu pasmowego wjazdu na 3 pasmowe rondo, że na środkowy pas wjeżdża sie z prawego , a nie jak większość twierdzi lewego pasa.
09.09.2014 13:59 Denis
" Policja powinna dostać mandat, gdyż nie wjechała na środkowy pas. " Skąd taki wniosek? Wjeżdżają z prawego pasa i mogą zająć na rondzie który tylko chcą.
07.09.2014 13:10 Bartek
18 września zostanie opublikowany dodatkowy materiał, w którym Filip Grega odpowie na 5 pytań z komentarzy pod pierwszym odcinkiem (zagadnienia dotyczące tego odcinka). Zachęcamy do komentowania na YT lub wysyłania maili na jakjedziesz@wszczecinie.tv. Więcej o całym cyklu - Jak jedziesz...?! - http://www.wszczecinie.pl/aktualnosci,biora_sie_za_drogowych_wariatow_wszczecinietv_wystartowalo_z_nowym_cyklem,id-24127.html
07.09.2014 12:40 wSzczecinie.tv
Pod koniec filmiku widzimy policje wjezdzajaca na rondo. Jeśli dobrze słuchałem wniosek nasuwa się jeden. Policja powinna dostać mandat, gdyż nie wjechała na środkowy pas.
07.09.2014 11:30 paprykarzszczecinski
"Odnośnie poruszania się po rondzie ze skrajnego, prawego pasa - fakt faktem jest to, że nie powinno się tym pasem jechać dłużej, niż do pierwszego zjazdu z ronda. I rzeczywiście, tak nie powinno być.. ale to nie jest nawet wykroczenie!" --- faktycznie, to powinno zostać uregulowane prawnie!! "Tak samo, jak poruszanie się autostradą skrajnym, lewym pasem - nie powinno się tak jeździć, ale też nie ma przepisu, który tego zakazuje!" --- oczywiście, że jest!! Spójrz w taryfikator "naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej" od 20 do 500 zł i 2 punkty karne. Od niedawna policja ma "przypominać" kierowcom o kulturze jazdy (m.in. karać tych, co wjeżdżają na skrzyżowanie gdy nie mogą z nich zjechać dalej, jeżdżą lewym pasem, itd.). "Jak słyszę o dwóch pasach ruchu na jednym, bo jest "dość szeroki", to pozostawiam bez komentarza, bo słów mi brak" --- mało wiesz...
06.09.2014 11:29 3K
"Tak jak na przykład masz na Alei Piastów przy szklanym budynku ZUT. Też jest tylko jedna przerywana linia w 1/3 szerokości a wszyscy wiedzą, że są trzy pasy i jadą obok siebie." - a jak dojdzie do obtarcia tych dwóch aut, bo np. równolegle na siebie najadą, to czyja będzie wina? Tego z prawej strony? Jak słyszę o dwóch pasach ruchu na jednym, bo jest "dość szeroki", to pozostawiam bez komentarza, bo słów mi brak..
06.09.2014 10:04 Boże, czy Ty to widzisz?
Odnośnie poruszania się po rondzie ze skrajnego, prawego pasa - fakt faktem jest to, że nie powinno się tym pasem jechać dłużej, niż do pierwszego zjazdu z ronda. I rzeczywiście, tak nie powinno być.. ale to nie jest nawet wykroczenie! Tak samo, jak poruszanie się autostradą skrajnym, lewym pasem - nie powinno się tak jeździć, ale też nie ma przepisu, który tego zakazuje!
06.09.2014 9:56 Piotr
Drodzy koledzy, tramwaj ruszający z przystanku nie włącza się do ruchu - on w nim cały czas jest. W kodeksie jest jasno napisane, że tramwaj włacza się do ruchu tylko w przypadku wyjeżdżania z pętli lub zajezdni na drogę!!!!!!! Co innego autobus, kierujący autobusem wyjeżdżając z zatoki na jezdnię tak naprawdę rusza z pobocza więc sięWŁĄCZA DO RUCHU to samo jak przystanek zlokalizowany jest na jezdni. Po zatrzymaniu nie wynikającym z przepisów ruchu drogowego tj znaki STOP, A7, sygnalizatory, kierujący autobusem włącza się do ruchu. Znak oznaczający przystanek nie jest w to wliczany. Kierujący autobusem nie zatrzymuje się przecież na wszystkich przystankach. W takim przypadku kierujący autobusem MA USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA wszystkim znajdującym się w ruchu..!!!!!!! Jednak kodeks nakłada na innych uczestników również obowiązki w takim przypadku a mianowicie.... kierujący pojazdem widząc że kierujący autobusem zamierza włączyć się do ruchu jest OBOWIĄZANY to mu umożliwić. Przykład jest prosty jadę pasem ruchu i widzę w pewnej odległości sygnalizację kierunkowskazem zamiar właczenia się do ruchu to powinienem zwolnić a nawet zatrzymać się by mu to umożliwić. Jednak jak kierujący autobusem właczy kierunkowskaz i wjeżdża na pałę nie patrząc jak się zachowają inni uczestnicy ruchu to potem może mieć pretensję tylko do siebie.... Odnośnie ronda. W polsce mamy ruch prawostronny i pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające lub będące z naszej prawej strony chyba że są znaki które określają inne zasady. Wjeżdżający na skrzyżowanie pojazd z prawego pasa ruchu może zająć pas, który mu pasuje a wjeżdżający na to skrzyżowanie z lewego pasa ruchu musi na niego uważać!. Można by to skrzyżowanie troszkę wyprostować i zrobić kąt prosty by było łatwiej sobie to wyobrazić. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie skręcamy w lewo i nie wykonujemy dosłownego manewru zawracania. Wjeżdżamy na skrzyżowanie w prawo i zjeżdżamy w prawo w odpowiednią ulicę. Dodatkowo pojazd zmieniający pas ruchu na "rondzie" ma pierwszeństwo przed pojazdem, który na nie zamierza wjechać. Ewidentnie widać to na placu Szarych Szeregów gdzie jadący pojazd np środkowym pasem ruchu na wysokości "kwiaciarek" zmienia pas ruchu na prawy by zjechać w Piłsudskiego lub Wielkopolską a z Wojska Polskiego pojazd wyjeżdża na prawy bo ma "wolne" Zauważyć też należy, że kierujący tramwajem nie zatrzymuje się zjeżdżając z "ronda" by umożliwić wjeżdżającemu wjazd bo przepisy zabraniają zatrzymywania pojazdu na skrzyżowaniu. Motorniczy poprostu mocno zwalnia ale cały czas się toczy..
05.09.2014 21:30 kriss
Szkoda, że nie poruszono największej bolączki - pierwszeństwa zajmowania pasa ruchu na rondzie przez pojazd znajdujący się na prawym pasie dojazdowym. Proszę zatem o c.d. zachowania się na rondzie bo wielu kierowców z lewego pasa pakuje się na środkowy nie zważając na pojazd z prawej strony.
05.09.2014 20:14 Bartek
To z tymi trzema pasami ( tam gdzie sie kończy parking skośny , a oznakowanie poziome jasno i wyrażnie wyznacza nam 2 pasy ) BEZ KOMENTARZA :P ... Trzeba chyba sie troszkę douczyć... Mimo tego jestem za takimi filmami edukacyjnymi...
05.09.2014 17:10 Andrzej
Albo pasy ruchu na jezdni są wyznaczone albo nie, innej opcji nie ma. Jeśli więc mamy oznakowanie poziome (linia), to chyba wyznacza ona właśnie pasy ruchu, tak? Więc jak może jedna linia wyznaczać trzy pasy ruchu?
05.09.2014 16:04 ?
"Instruktor" nie przesadzaj. Tramwaje sobie pomagają wjeżdżać na rondo. Ten co zjeżdża na chwilę się zatrzymuje lub zwalnia aby drugi mógł wjechać. Poza tym chyba nie o to chodzi w tym filmiku. Mimo, że prowadzący to nasza szanowna konkurencja to podoba nam się! Gratulacje! D.A.
05.09.2014 14:49 też instruktor
Wszystko fajnie tylko gdybyśmy wszyscy robili na rondzie coś takiego, że tramwaj stosuje się wjeżdzając na rondo do znaku A-7 w godzinach szczytu nigdy by nie wjechał na rondo ;) Prawda Panie Filipie? ... Pozdrawiam Instruktor
05.09.2014 13:05 Piotr
Bardzo fajnie, ale za mało. Już po tych kilku komentarzach widać, że przydałoby się, żeby p. Filip odpowiedział na kilka dodatkowych pytań :) Np. 1. Które pasy zajmujemy wjeżdżając na trzypasmowe rondo z dwupasmowej drogi 2. Można czy nie można jechać dookoła prawym pasem 3. Czy rzeczywiście autobus ruszający z przystanku ma pierwszeństwo?
05.09.2014 12:44 Slawek
Przytoczony z boku przepis jasno potwierdza to co pan Filip mówi. Pas ruchu nie musi być wyznaczony, ale to nie oznacza, że go tam nie ma. Tak jak na przykład masz na Alei Piastów przy szklanym budynku ZUT. Też jest tylko jedna przerywana linia w 1/3 szerokości a wszyscy wiedzą, że są trzy pasy i jadą obok siebie. Jak się mieszczą obok siebie to tak mają jechać. Świetny instruktor. Moja żona u niego się uczyła.
05.09.2014 12:42 ?
Mnie tez uczono tak jak przedstawia to p.Filip.
05.09.2014 12:09 paula
Czyli takie samo oznakowanie poziome raz wyznacza dwa a innym razem trzy pasy ruchu? Miejsca postojowe są oznakowane poziomo - linie skośne ale też i te biegnące wzdłuż jezdni - te króciutkie, jeszcze na jezdni. Jak rozumiem, to właśnie te króciutkie linie wyznaczają ten trzeci pas jezdni o którym mowa - występują razem z pojedynczą przerywana linią biegnącą po środku jezdni - ok, dwie linie to trzy pasy ruchu. Tylko że koniec miejsc postojowych to też koniec oznakowania poziomego, zostaje jedna, długa, pojedyncza linia rozdzielająca jezdnię na, jak się okazuje trzy pasy ruchu. No bez jaj
05.09.2014 10:58 ?
Warto by dodać, że zewnętrzny pas jest _tylko_ do opuszczenia ronda na najbliższym zjeździe. A kierowcy są zmuszani do zjazdu ze środkowego, bo większość miszczów zapycha zewnętrzny...
05.09.2014 10:49 Harpagan
Panie Filipie a co z tymi kierowcami co używają tylko i wyłącznie pasa prawego do zawracania lub skrętu w lewo? O tym nic się nie mówi. Często widzę jak ktoś wjeżdża na prawy pas i objeżdża całe rondo. W ten sposób tworzą się korki na rondach. Ludzie nie umieją jeździć po rondach.
05.09.2014 10:39 Lena
Dobrze powiedziane! Niestety sytuacji opuszczania ronda środkowym pasem jest bardzo dużo, a sama znam osobę, która uparcie twierdzi, że tak jest bo tak ją nauczyli podczas nauki jazdy... dziwne bo mnie uczyli tak jak tłumaczy to Pan Filip. Może powinno się bardziej kontrolować szkoły nauki jazdy i samych instruktorów nie tylko ze znajomości samych, suchych zapisów prawa lecz praktyki? :)
05.09.2014 9:54 Mika
W koncu ktos sie wzial za to! Sposob jazdy ludzi w Szczecinie po rondach wymusza takie samo dzialanie u tych, ktorzy znaja przepisy... Przez niewiedze, albo udawanie, ze sie nie wie kierowcy zjezdzajac z ronda pasem lewym czy srodkowym zamiast prawego, potrafia byc tak irytujacy i stwarzaja tak duze zagrozenie na drodze, ze nie dziwie sie pozniejszym efektom w postaci wypadkow czy stluczek.. Bardzo sie tez ciesze, ze zostalo przypomniane pierwszenstwo tramwaju OPUSZCZAJACEGO rondo a nie jak wiekszosc mysli, wlaczajacego sie do ruchu, bo takie zachowanie wywoluje korki i przestoje na skrzyzowaniu. Moglby sie pojawic filmik (chyba ze juz jest) o niby pierwszenstwie autobusow bo przynajmniej mnie tak uczono ze to jest nasza dobra wola ze wpuszczamy autobus i ze w naszym miescie instruktorzy traktuja to w sposob jakby bylo jasno napisane ze komunikacja ma pierwszenstwo we wlaczeniu sie do ruchu a chyba tak nie jest.. prosilabym w takim razie o rozwianie moich watpliwosci jak to z tymi autobusami jest? ;)
05.09.2014 9:26 Karolina
Nareszcie ktoś głośno powiedział to co było wiadome od zawsze, tylko mało kto się do tego stosował. Jak jakiś baran staje na rondzie aby przepuścić tramwaj,to za chwile jest taki korek, że na wszystkich wlotowych ulicach się stoi. Rozumiem kulturę wpuszczania tramwaju, ale nie jak za mną dużo samochodów.
05.09.2014 7:27 Marek
Co za brednie...
05.09.2014 6:55 Maciej
Trochę mnie pan zszokował wykazując nieprawidłowość zatrzymania się na rondzie samochodu ustępującemu wjeżdżającemu tramwajowi. Powinien dodać że to akurat chwalebne że w tym miejscu bo przystanek tramwajowy na placu Szarych Szeregów jest tak blisko ronda że pojazd szynowy nieomalże włącza się do ruchu wjeżdżając na rondo. Kiedyś też mało kto ustępował autobusom włączającym się do ruchu z przystanku . A potem trzeba było było przepisami wymusić ich pierwszeństwo - pomimo że pojazd włączający się do ruchu zawsze ustępuje innym pojazdom. A tutaj dla autobusów w obszarze zabudowanym przepisami wymusili ich możliwość w miarę bezproblemowego włączenia się do ruchu z przystanku. Czyli przepisy przepisami a trochę oleju w głowie trzeba mieć także i zdolności samodzielnego oceniania.
05.09.2014 6:19 Maciej
Dzieki Panu Filipowi zdałam egzamin śpiewająco.To co przedstawił w tym filmi niestety nie nauczyli mnie w poprzedniej szkole :( pozdraiwam P.Filipa Ada ze Stargardu :)
05.09.2014 0:18 ?
Skomentuj